DİYABET(ŞEKER HASTALIĞI ) ve BÖBREK

Komplikasyonlarla seyreden şeker hastalığının en ağır hasar verdiği organlardan biri böbrektir.Tıp dilinde diyabetik nefropati olarak bilinen bu rahatsızlık erken dönemde çok sinsidir.En erken dönemde böbreklerin filtrasyon(süzme) görevi bozulmadan önce çok basit bir idrar tetkiki ile saptanır.Mikroalbuminüri safhası olarak bilinen bu dönemde hastaların herhangi bir şikayeti olmaz.İlerleyiş devam ettiği 5-10 yıllık zaman diliminde özellikle ayak bileklerinde belirgin vücut şişlikleri ve tansiyon(kan basıncı artışı) yükselmesi başlar. Hipertansiyon başlaması böbrek faaliyetinin iyice bozulduğu anlamına gelir.Tedavi edilmeyen hastalar hızla böbrek yetersizliğine girer ve diyaliz ya da transplantasyon(nakil) gerekir.Bu hastalarda kalp ve damar hastalıkları en önemli ölüm sebebidir.

Diyabetik nefropatinin erken teşhisi çok önemlidir.Mikroalbuminüri safhası dediğimiz erken dönemde kan şekerinin düzenlenmesi ve böbrek hasarını önleyici tedavilerin kişiye göre düzenlenmesi böbrek yetmezliğine gidişi yavaşlatacağı için çok çok önemlidir.

Diyabet hastalarımız düzenli kontrolleri ihmal etmektedirler.En geç 6 ayda bir hekimleriyle iletişime geçen Diyabet hastalarının yaşam kalitesi yükselir 🙂

Sevgiler sağlıklı günler